Головна » Новини » Новини галузі » 12 прийомів кібершахраїв під Новий рік

12 прийомів кібершахраїв під Новий рік

17.12.2013

Під час святкування Різдва та Нового року традиційно збільшується обсяг покупок через інтернет-магазини. На жаль, не всі переймаються духом свята, а замість цього старанно розставляють вам всілякі онлайн-пастки.

Перша новорічна хитрість - фішинг

Зловмисники відправляють вам електронне повідомлення з посиланням всередині, яка відкриє у вікні браузера сайт, заражений вірусами, або запропонує встановити якусь шкідливу програму.

Тактика подібних листів останнім часом стала досконалішою. З'явився "цільової фішинг", направлений на певну аудиторію або територію.

Уявіть, що ви розміщуєте замовлення в добре відомому інтернет-магазині подарунків. Раптово ви отримуєте електронний лист, нібито відправлене цим магазином, в якому вас сповіщають про виникла під час покупки проблему, з якою необхідно розібратися, для чого пропонується натиснути на посилання.

Все, включаючи логотипи, електронні адреси і навіть вигляд самої посилання, може виглядати автентично і не викликати підозр, але наслідки натискання на таку посилання можуть бути плачевними. Як мовиться, сім разів перевір, один раз відріж.

Друга новорічна  хитрість - підроблені антивірусні програми

Ви шукаєте той самий заповітний подарунок і нарешті знаходите, як вам здається, потрібний сайт.

Раптом на екрані з'являється миготливе повідомлення, впевнено наполягає, що ваш комп'ютер заражений... Але причин для занепокоєння немає, оскільки необхідно лише завантажити зазначену безкоштовну програму.

Завантаживши файл, ви насправді не вилікуєте, а заразіть свій комп'ютер. Перед тим як користуватися інтернетом, обов'язково встановіть хорошу перевірену антивірусну програму.

Третя новорічна  хитрість - підроблений апгрейд

Напередодні свят ми частіше ділимося з друзями за допомогою соцмереж і електронної пошти посиланнями на веселі сторінки і забавні відеокліпи.

Уявіть, що ви заходите на рекомендований сайт, де вам повідомляють, що ваша версія програвача Flash Player застаріла, а тому кумедне відео ви подивитися не можете. Не варто хвилюватися - ось вам посилання, отримаєте апгрейд негайно.

Завантаживши файл, ви отримаєте шкідливу програму, яка розішле всім вашим друзям повідомлення з пропозицією подивитися те найсмішніше відео.

Четверта новорічна  хитрість - використання новин

Деякі шахраї використовують для своїх злочинних цілей великі світові трагедії, діючи іноді досить цинічно. В якості прикладу можна назвати надання допомоги постраждалим від руйнівного тайфуну "Хайян", що обрушився на Філіппіни.

Як би складно не було в це повірити, але не встигли ще гуманітарні організації дістатися до постраждалих районів, як вже почали з'являтися шахрайські листи та інтернет-сайти, які пропонували пожертвувати гроші.

Вони виглядають досить достовірно, але не попадайтеся на гачок. Гроші дістануться шахраям.

П'ята новорічна  хитрість - неліцензійна "зламана" програма для скачування

Багато куплять в якості подарунків друзям і близьким комп'ютери.

Коштують вони самі по собі чимало, і щоб заощадити на програмному забезпеченні, ми можемо купитися на пропозиції про неймовірно дешевих операційних системах, офісних додатках і інших важливих програмах. Іноді можна побачити повідомлення про "безкоштовних" копіях відомих програм, "зламаних" піратами.

Однак, швидше за все, в результаті з'ясується, що скачана програма є нелегальною копією і може взагалі не запуститися, але в якості сюрпризу встановить на ваш комп'ютер шкідливу програму.

Купуйте програмні продукти тільки на перевірених сайтах і пам'ятайте, що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці.

Шоста новорічна  хитрість - підчеплена програма

На жаль, існують шкідливі програми, які можуть встановлюватися на комп'ютер і без вашої безпосередньої участі. Вони можуть "причепитися" до вашої комп'ютерної системи, коли ви відвідуєте який-небудь сайт.

Всі подорожуємо ми вільно по інтернету, особливо коли шукаємо подарунки, тому повністю уникнути попадання на такі сайти важко. Думайте перед тим, як натискати на посилання.

Завжди користуйтеся останніми версіями антивірусних програм і браузерів, які можуть допомогти захиститися від такої загрози.

Сьома новорічна  хитрість - "безкоштовний" Wi-Fi

Якщо ви вирішуєте в зимові святкові дні вибратися з будинку, вам напевно захочеться посидіти в кав'ярні за чашкою капучино. Часто в таких місцях буває безкоштовний Wi-Fi (тобто бездротовий доступ в інтернет).

Виходячи в інтернет подібним чином, вам потрібно пам'ятати, що такі сполуки вважаються незахищеними, тому не відвідуйте сайти, де потрібно вводити особисту інформацію або дані кредитної картки.

Восьма новорічна  хитрість - зчитування даних Wi-Fi

Важливо пам'ятати, що смартфон після підключення до мережі Wi-Fi запам'ятовує її.

Тому, якщо ваш пристрій не підключено до Wi-Fi, воно буде шукати всі попередні мережі, до яких підключалися.

Відповідно, за використаним точок доступу можна дізнатися, де ви бували, а назву вашої домашньої мережі може повідомити, де ви живете.
Не дайте шахраям можливості якимось чином використати проти вас ваші персональні дані.

Дев'ята новорічна  хитрість - поєднання двох попередніх

Якщо функція підключення до Wi-Fi на вашому пристрої завжди активна, то він буде надсилати запити на підключення, чим можуть скористатися зловмисники, які можуть зімітувати одну з точок доступу, до яких підключалися.

Ваш смартфон полегшено зітхне, виявивши знайому мережу, і спробує встановити з нею зв'язок, видавши у процесі пароль на підключення.

Ще гірше те, що пристрій може вирішити, що з'єднання захищено, і почне передавати конфіденційну інформацію на радість шахраям.

Цю і дві попередні прийоми легко уникнути, якщо вимикати функцію підключення до Wi-Fi на своєму пристрої, коли вона не використовується.

Десята новорічна  хитрість - незахищений інтернет-сайт

Спеціально чи ні, але деякі сайти запитують дані вашої кредитної картки або інші персональні дані, не забезпечуючи захищене з'єднання.

Як дізнатися, захищено ваше з'єднання? Якщо ви бачите знак замку на браузері, або якщо змінюється колір адресного рядка браузера, то з'єднання захищено.

Якщо ознак захищеного з'єднання немає, не вводьте на цьому сайті ніякі персональні дані.

І навіть якщо ви бачите, що з'єднання захищено, не полінуйтеся натиснути на значок замку, щоб переконатися, що сайт зареєстрований коректно.

Одинадцята новорічна  хитрість - посередник

Немає сенсу встановлювати безпечне з'єднання з банком або інтернет-магазином, якщо на вашому комп'ютері є програма, яка може зчитувати дані, що вводяться вами до того, як вони будуть зашифровані та відправлені.

Найвідомішими прикладами "посередника" є так звані "програми-помічники", що встановлюються для зручності використання браузера.

Такий помічник може побачити всю вводиться вами інформацію.

Найпростіший спосіб не допустити це - переконатися, що додаткові додатки до браузеру відключені.

Ви можете це зробити вручну, змінивши налаштування браузера, але є також спеціальні програми, які можуть це зробити за вас. Їх, наприклад, безкоштовно надають деякі банки.

Дванадцята новорічна  хитрість (найогидніша) - телефонний дзвінок

У вас виникли проблеми з щойно купленим ноутбуком. Ви змогли його запустити, але не зовсім уявляєте, як довести процес конфігурації до кінця.

Раптом дзвонить телефон, і ви чуєте в слухавці: "Це компанія Microsoft/Apple/Google/Dell/HP. Ми помітили, що ви змогли підключитися до інтернету з одного з вироблених нами пристроїв, але, як нам здається, вам би не завадила додаткова допомога. Ми можемо допомогти вам. Нам тільки потрібно ваше ім'я і пароль".

Займаються цим шахраї працюють за принципом, що в якийсь момент вони наткнуться на кого-то в подібній ситуації, і засмучений покупець буде радий будь-якій допомозі, не перевіряючи даних абонента.

Таким шахраям потрібно отримати доступ до вашого комп'ютера, щоб викрасти цінні для них дані.

На жаль, прийомів набагато більше, але будьте особливо уважні по відношенню до описаних вище схем шахрайства напередодні свят.