Головна » Новини » Новини галузі » Якою має бути українська операційна система: підсумки круглого столу в парламенті

Якою має бути українська операційна система: підсумки круглого столу в парламенті

04.07.2014

На сьогоднішній день в України є три варіанти створення національної операційної системи: розробити систему з нуля, взяти систему з відкритим кодом або встановити надійний захист від витоку інформації на існуючі ОС. Такі висновки зробили учасники круглого столу у Верховній Раді, присвяченого обговоренню національної ОС і антивіруса. На зборах були присутні народні депутати, глави силових відомств, представники бізнесу та громадських організацій.

Заступник голови Держспецзв'язку Олександра Корнейка зазначив, що раніше в Україні вже проводилися дослідження на тему якою повинна бути національна ОС. Тоді відомство запропонувало три способи реалізації цієї задачі: створення системи з нуля, доробка під потреби держави системи на базі Linux і встановлення на комп'ютери чиновників спеціального «фаєрволу». За оцінками фахівців, перший спосіб практично нереальний, другий виконаємо протягом декількох років, а найбільш препочтителен третій. «У Держспецзв'язку вже є спеціальне ПЗ, яке встановлюється на Windows або Linux і здатне повністю відстежувати спроби доступу до тих або інших файлів», - заявив Корнейко.

З рішенням про створення з нуля операционны системи відмовилися майже всі учасники заходу, а от щодо решти варіантів думки розійшлися. Приміром, Держспецзв'язок не готова визнати, що продукти Microsoft повністю безпечні, тому що не можуть отримати доступу до вихідного коду продукту і перевірити систему на наявність закладок і ймовірність витоку інформації.

У свою чергу, начальник управління по боротьбі з кіберзлочинністю Сергій Демедюк висловив думку, що створення національної ОС вимагатиме великих коштів і часу. Крім розробки самої системи, її необхідно буде запровадити у всі держоргани і адаптувати до роботи з програмним забезпеченням сторонніх розробників. З цим, на думку Демедюка, можуть виникнути проблеми. «Я не думаю, що та ж компанія Adobe буде виготовляти програмні продукти спеціально для нашої національної операційної системи», - сказав він. Тому у МВС пропонують здійснювати розробки на базі існуючих ОС - це дозволить заощадити і час, і гроші. Крім цього, в МВС скаржаться на використання в держструктурах піратських версій продуктів, і атаки на державні ресурси, які найчастіше йдуть з комп'ютерів чиновників.

Представником компанії Microsoft Дмитром Шмельовим так само було піднято питання про легазизации продуктів Microsoft в держструктурах. Однак чиновників лякає їх велика вартість. «Держав не має сотень мільйонів доларів, щоб оплачувати ліцензії на кожному чиновнику. Навіщо нам купувати весь пакет Office для людини, який крім як набирати текст, нічого більше не вміє?», - запитує Володимир Корнейко.

Альтернатива Microsoft є. Гендиректор компанії «Уа Лінукс» Володимир Попов запропонував чиновникам безкоштовно скористатися напрацюваннями open source-спільноти і взяти за основу для нової ОС систему Ubuntu. Її легко можна адаптувати як під звичайного користувача, так і під держструктури і навчальні заклади. «Ми пропонуємо по максимуму використовувати безкоштовні рішення і тільки коли їх немає, купувати платний софт», - вважає Попов.

До якогось єдиного рішення учасники круглого столу так і не прийшли. На найближчий час заплановано ще кілька заходів на цю тематику. Остаточне рішення буде прийнято в кінці літа після проведення дискусій і консультацій з учасниками ринку.

Слід нагадати, що в травні цього року Олександр Турчинов підписав указ, у якому йдеться про посилення інформаційної безпеки країни. У документі йдеться про те, що в тримісячний термін українські IT-фахівці повинні розробити план дій по створенню національної захищеної операційної системи і антивіруса. Відповідати за розробку проекту буде Національний інститут стратегічних досліджень і СБУ.