Головна » Новини » Новини галузі » Анатолій Вассерман: Ми давно повідомляємо про себе більше, ніж про нас хочуть знати

Анатолій Вассерман: Ми давно повідомляємо про себе більше, ніж про нас хочуть знати

24.10.2013

Наскільки я можу судити, неймовірно велика частка громадян по всьому світу охоче і без всяких побоювань надає різноманітним соціальним мережам такий обсяг відомостей про себе, який жодна розвідка світу не збере про людину. Причому найчастіше відомості розкриваються не заради якихось конкретних цілей, а просто тому, що ніхто не бачить потреби приховувати їх. Чому не бачать потреби - окреме питання. Найчастіше, насправді, варто було б остерігатися.

 Скажімо, якщо ви активні в Фейсбуці, ви повідомите про себе багато чого цій мережі просто для того, щоб вона могла на вас заробляти. Як відомо, великі системи в інтернеті заробляють в основному на рекламі - насамперед, контекстної, тобто залежить від змісту того, що ви читаєте. Природно, рекламісти бажають надавати рекламу як можна точніше - тобто максимально відповідну вашим власним інтересам. Причому, на мій погляд, це дійсно корисно і для самого споживача реклами - він, принаймні, позбавлений необхідності читати те, що його не цікавить. Ну, а вже взагалі від реклами не позбудешся. Саме тому, що не буде реклами - не буде на чому заробляти соціальної мережі або пошуковій системі, не буде сенсу її взагалі утримувати. Тому контекстні відомості, необхідні для правильного надання реклами, накопичують і пошукові системи, начебто Гугла і Яндекса, і системи соціальних мереж, на зразок того ж Фейсбук або Живого Журналу.

Обсяг відомостей, який ми надаємо таким чином, у загальному випадку цілком достатній для того, щоб будь-який бажаючий міг створити нам чималі неприємності. Інша справа, що охочих буває небагато. Скажімо , про те ж Фейсбуці ходять на цей рахунок різноманітні чутки, але поки так і не знайдено нічого гідного розгляду в суді.

 Взагалі ми живемо в практично прозорому світі. При всіх захоплених думках про повну анонімність інтернету, там практично завжди були можливості розкрити анонімність, якщо це чому особливо гостро необхідно .

На тлі всього цього мені представляється: керівництво тієї ж Федеральної служби безпеки знайде з новими інструкціями провайдерам дуже небагато нових можливостей. Інша справа, що вже наявними можливостями спецслужбам буде легше користуватися. Зрозуміло, кожному з нас у принципі є що приховувати. Скажімо, скан свого паспорта я в мережу не викладаю (хоча його номер вводив в мережу, наприклад, при замовленні квитків на поїзд чи літак). Мої телефони вже давним-давно викладені в мережу, і їх вже знайшло і використовувало стільки народу, що я сам інший раз дивуюся. З мого досвіду, це мені практично не шкодить. Сподіваюся, і більшості моїх співвітчизників нові правила не зашкодять. А якщо вони ще й справді допоможуть відловлювати справжніх злочинців, то й зовсім добре .