Головна » Новини » Новини галузі » Без підтримки Windows XP банкомати будуть незахищені

Без підтримки Windows XP банкомати будуть незахищені

29.04.2014

Корпорація Microsoft з 8 квітня закінчує підтримувати операційну систе-му Windows XP. На даній системі працює близько 95% банкоматів по всьому світу, і Україна в цьому списку не виняток. Близько 80-85% українських банків використовують ліцензійний Windows.
За оцінками компанії NCR кожен третій банк по всьому світу, «вирішив» до квітня перейти на Windows 7 - більш нову розробку від Microsoft. Прикладом може слугувати один з найбільших банків США - JPMorgan, на рахунку якого понад 19 тисяч банкоматів.
Другий за величиною банк США - Bank of America знайшов інший вихід - персонально платити корпорації Microsoft, з метою підтримувати стару систему.

Обидва випадки потребують коштів. Найчастіше, процедуру оновлення програмного забезпечення (ПО), кожен банкомат проходить індивідуально. Деякі банкомати в процесі цього вимагають додатково заміни комплектуючих. Вартість оновлення в сумі $1-3,5 тис. за банкомат, що включає в себе оплату установникам, оплату ремонту, оплату ліцензії та інше. За розрахунками Reuters, близько $100 млн. обійдеться продовження підтримки кожному популярним британському банку.

За підрахунками Комітету Незалежної асоціації банків України (НАБУ) з питань банківської інфраструктури та платіжних систем, за рахунок податків і процесу розмитнення комплектуючих для банків України ціна продовження підтримки може бути ще вище. Прикладом цього може служити те, що вартість однієї ліцензійної версії нового Windows близько $160 на кожен банкомат.

В результаті цього, щоб заощадити, банки України вирішили оновлювати своє програмне забезпечення самостійно, без підтримки Microsoft. Прикладом цього - Приват Банк - один з найбільших банків в Україні. На банкоматах буде використовуватися своя, підготовлена версія операційної системи. В результаті цього, антивіруси і програми захисту встановлені не будуть. Поява вірусу на банкоматі виключено, всілякі точки входу шкідливого програмного забезпечення будуть закриті.

Тільки 15% з більш ніж 8 тис. банкоматів Приват Банку працюють на Windows 7. Інші використовують Windows XP. Ми говоримо про нові банкоматах, які поставлялися безпосередньо вже з більш новою ОС.

Як стверджує корпорація Microsoft, ведуться переговори з банками - як з питань переходу на нову ОС, так і про додаткову підтримку Windows ХР.

Розробники шкідливого програмного забезпечення постійно вдосконалюють свої інструменти. В цьому випадку системи, які не оновлюються, з кожною годиною будуть піддаватися ризику бути зламаними. У разі відмови від оновлень або додаткової підтримки, банкомати будуть схильні до підвищеного ризику.

У Комітету Незалежної асоціації банків України (НАБУ) виникає питання страховки банкомату. А саме - чи страхові компанії продовжувати страховку, в тому випадку якщо в банкоматі буде встановлена версія, яка вже не підтримується виробником?